Řezání, pálení či zarudnutí a slzení očí zná asi každý z nás, zejména pak muži věnující se celodenně práci na počítači. Čas od času tyto lidi postihne tento nepříjemný problém. Jde o velmi nepříjemnou záležitost, který mnohdy zabraňuje ve čtení, kancelářské práci a dalších činnostech, které administrativně pracující muž dělat musí.  Choroba se nazývá syndrom suchého oka a dovede hodně potrápit. Co se stalo? Slzný film na oku je porušen a oko pak je zasaženo nežádoucími projevy.
modré oko
Nejčastější příčiny vzniku
-práce v klimatizovaných prostorách
-snížená frekvence mrkání
-dlouhé řízení automobilu
-sledování TV
-dlouhá práce před monitorem a podobných zařízeních
-stav po operacích oka
-nedostatek pohybu
-užívání některých léčiv
-hormonální poruchy
Léčba syndromu suchého oka
Prvním krokem by měla být návštěva lékárny. Zakoupíme si lubrikační kapky – tzv. umělé slzy. Pracovníci lékárny nám poradí, které budou pro nás nejvhodnější. Vytížený pracující úředník pak nemusí přerušit svojí práci a jeho zaměstnavatel tak nebude nepříjemný. Pokud ale nedojde během několika dní ke zlepšení, je třeba bezpodmínečně navštívit lékaře. Ten podrobně oko vyšetří a určí správnou diagnózu s následným léčením. U nejzávažnějších forem je třeba nasadit cyklosporinové kapky nebo kortikoidy v kapkách. Nejnovější cestou je pak uzavření slzných cest implantátem, který se aplikuje dočasně, než se oko zregeneruje. Musíme mít na paměti, že zrak je jen jeden a je třeba o něj náležitě dbát. Proto by nejen vytížení pracovníci, ale každý z nás měl mít na paměti, jak oko šetřit, jakým způsobem pracovat na počítači nebo v prostředí, kde není pro oko vhodná atmosféra. Důležité je chránit zrak před slunečním zářením slunečními brýlemi, které by měly mít certifikát ochrany zraku.
trhliny v hlíně
Brýle zakoupené na trzích nebo na poutích většinou můžou naše oči jen poškodit, protože nejsou vyrobeny v certifikovaných dílnách. Oko chraňme před průvanem a suchým prostředím. Závěrem lze říci, že naše oči nelze ignorovat, ale je třeba naslouchat jejich mluvě. Jedině tak si zachováme zdravé oči do pozdního věku a budou nám bez problému sloužit. Najděme si již od dospívajícího věku svého očního lékaře, kam si oči budeme chodit pravidelně kontrolovat a budeme tak mít jistotu, že je vše v pořádku.