Není měsíc, aby se ve zprávách nemluvilo o včelách, včelaření nebo o medu. Snad ona publicita láká rok co rok další nováčky, aby si pořídili včelstva. Možná je přitahuje touha po přivýdělku nebo touha být součástí přírody.
stáčení medu
Fakta
×          Aktuálně je v České republice registrováno 62 736 včelařů obhospodařujících 740 314 včelstev.
×          V Česku se v loňském roce vyprodukovalo 9 365 tun medu.
×          Nejvíce včel potkáte na Moravě, kde je vysoké zavčelení na km2
Začínáme
Na rozdíl od jiných odvětví není nutné složit žádné vstupní zkoušky jako například test rybářství u rybářů. Pro některé dobrá zpráva. Pro jiné nepochopitelný krok, protože špatnou hygienou či nedostatečnou léčbou včelstev jsou ohrožována i včelstva okolní například morem včelího plodu.
První věc, kterou si rozmyslete je, kam včelstva umístit. Místo nesmí být příliš větrné nebo příliš zastíněné. Zajímejte se o snůškové podmínky a zdroj vody (např. potok, rybník apod.). Zní to jednoduše. Ale… V lese můžete narazit na myslivce, kteří Vás nebudou chtít v blízkosti honitby. Jinde Vás může omezovat příjezdová cesta, která musí být sjízdná po celý rok. Nezapomínejte, že ke včelám pojedete i v zimě.
Ideální je najít v okolí zkušeného včelaře, který Vám poradí s potřebnými pomůckami a také by Vám mohl prodat oddělky. Nezačínejte pouze s jedním včelstvem, které může padnout lusknutím prstu a Vy pak budete horko těžko nahánět v sezóně včelstva nová.
Vaší povinnosti je se nahlásit u Českomoravské společnosti chovatelů, a.s.. Budete muset nahlásit kolik, kdo, kde má včelstev. Bude Vám přiděleno registrační číslo včelaře i každého stanoviště.
Můžete, ale nemusíte, se stát členem Českého svazu včelařů nebo Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ nebo obou. Budete tak u zdroje nejrůznějších informací a budete mít přehled o konaných akcích (přednáškách, kurzech apod.).
práce včelařů
 
Končíme
Zní to idylicky. Cena medu se pohybuje nejčastěji 150 Kč za kilogram.  Výnos medu na včelstvo může být kolem 25 kg. Pořídím si 10 včelstev a rázem zbohatnu o desetitisíce. Příliš positivní počty.
Kde jsou náklady za cukr? Co čas strávený u včel, vytáčením nebo v dílně například u přípravy mezistěn?
Může přijít rok, kdy se počasí stane včelařovo nepřítelem a sotva se ze získané snůšky zaplatí krmení pro včely před zazimováním.
Stává se, že včelstva padnou a vy budete muset začít od začátku.
Zjistěte si proto časovou náročnost a úskalí včelaření, ať Vás neodradí první neúspěchy.