Hášimovské království v Jordánsku je velkolepé díky pohostinnosti tamních obyvatel. Považuje se také za jednu z nejmírumilovnějších zemí na Blízkém Východě. Je plné skvostných památek a odvážných výprav. V dnešní době je přístup do těchto končin dostupnější i po finanční stránce a let z Prahy trvá asi 4 hodiny. Na co bychom se měli před výpravou připravit? Především jde o jordánskou měnu, dinár, kdy se kurz pohybuje kolem 30 korun českých. V některých větších městech lze platit i americkými dolary, platební kartu použijete stejně jako u nás. Časový posun o hodinu více není zase až tak hrozný. Do Jordánska se ale lze dostat jenom na jejich vízum, na počkání ho vystaví na letištích i hraničních přechodech. Za všechno se platí, takže i ono vízum vyjde na zhruba 40 dinárů.

skalní stavba

Zdejší krajina má pak svoje kouzlo v podobě skal a písku. Za dobrodružstvím nemusíte chodit daleko. Na výlety lze jet autobusem, nebo si jednoduše půjčit – pronajmout automobil. Je to pohodlnější, ale ne všude se s ním dostanete. Také na silnicích bývá rušno, chaos a předpisy tak nějak úplně jinak než v naší zemi. Každý tu troubí, nedává přednost v jízdě ani směrovky, takže právo rychlejšího a drzého řidiče je na místě. Kdo chce ještě více vzrušení, ustájení velbloudi i osli nabízejí mnohdy bezpečnější a jediné možné řešení z hlediska přepravy z místa na místo. O nocleh mít nouzi nebudete. Mimo klasických penzionů je možné se ubytovat i u beduínů, kteří přivítají cestovatele s otevřenou náručí a vždy něčím dobrým k jídlu a pití.
výlet na velbloudech

Vyhlášenou památkou je skalní město Petra, kde ale vstupenka vyjde asi na nějakých 1500 korun na naše. V takovém případě je lepší předplatit si za podobnou cenu Jordan Pass, který opravňuje navštívení i jiných turistických míst po celé zemi. Zároveň slouží i jako výše zmíněné vízum, takže se dá ještě ušetřit. Skalní město je historickým skvostem, které kdysi obývalo asi 40tisíc lidí. Však jsou tu na něj náležitě pyšní. Jeden den ale k prohlídce určitě nestačí. Monumentální hrobky vytesané do skály lahodí oku malým i velkým. Chráněná oblast v pouštním údolí Vádí Rum, nabízí pohled na mnohá archeologická naleziště, písečné duny různých barev, kamenné mosty a rozhodně stojí za zmínku i tábory pořád se usmívajících beduínů. A mezi skalami a pouští se nachází i moderní kempy s wifi připojením. Tato země stojí za návštěvu.