Roztoči v domácnosti jsou velkým problémem zejména pro alergiky. Pro lidi, kteří alergičtí na roztoče nejsou, nemusí být tito neviditelní spolubydlící na první pohled problémem. Ve skutečnosti ale problémem jsou, protože snižují imunitu, a právě přispívají ke vzniku alergií i v dospělém věku.
ošklivý roztoč
Roztoči se nejvíce drží v textilu. Tedy v textilním nábytku, kobercích a zejména pak v posteli a lůžkovém textilu, kde mají ideální prostředí pro svůj život a další množení. V posteli se totiž drží teplo, vlhko a roztoči se zde také mohou živit odumřelými šupinkami lidské kůže.

Postele a lůžkoviny je tedy vhodné povlékat do speciálních povlaků, které nevpouští do matrací, polštářů a pokrývek roztoče. Z tohoto materiálu je možné koupit i samotné polštáře a pokrývky, jedná se ale o větší investici.
Proti roztočům lze bojovat především větráním. Větrat by se měly jak místnosti, tak také postel. U postele se doporučuje ji nestlat ihned po probuzení, ale nechat alespoň 2 hodiny vyvětrat. Stačí, když během této doby několikrát protřepete jak přikrývku, tak i polštář a necháte větrat zejména místo, na kterém jste v noci leželi, aby se odvětrala vlhkost, kterou zde během noci vaše tělo způsobilo. Pokud máte možnost, přikrývky a polštáře alespoň jednou týdne nechte vyvětrat venku na vzduchu.
spokojený spánek
Nesmíte zapomenout ani na výměnu potahů lůžkovin. Potahy na přikrývky stačí vyměnit asi jednou za dva týdny, prostěradla a potahy na polštáře by se měly vyměňovat každý týden a prát minimálně na teplotu 60 stupňů, ideálně vždy na 90 stupňů.

Místnosti větrejte každý den. Nejlepším počasím pro velké větrání je slunný a suchý den.
Roztoči se také často usazují v prachu, je tedy nutné často prach utírat. Nejlepší možností je utírat jej vlhkým hadříkem. Důležité je také pravidelně vysávat koberce a podlahy.