Před koupi nového, či ojetého automobilu hodně lidí spekuluje, zda koupit naftový, či benzínový motor. Tuto otázku bych určitě nebral na lehkou váhu a to také díky tomu, jak se věc ohledně naftových motorů ve světě má. V dnešní ne příliš dobré době, se hází špína na staré naftové motory, jak jen to jde, možná proto se lidí od nafty odklání. Tady si však ukážeme jak moc, to s flámy o těchto motorech je a jak je na tom benzín.

starý veterán

Nafta je základ pro dlouhé trasy, kdy se ženete po dálnici stovky kilometrů, kde Vám nic nestojí v cestě. Samozřejmostí je u naftových motorů menší spotřeba než u benzínu, vždy také ale záleží, jaký obsah motoru máte a jak tomu šlapete. Z pravidla se kupují naftové auta pro zaměstnance na služební cesty. Vznětové motory však mají i svoje nevýhody, jako je dražší servis, hlučnost popřípadě pak větší riziko poruch, ale to záleží kus od kusu. Pokud se tedy rozhodnete jít do koupi ojetého naftového motoru, vždy si vezměte sebou automechanika, určitě Vám dobře poradí. Přece jenom kupujete stroj, který už má něco za sebou.

Benzínové motory, rychleji se zahřívají, takže v zimě se nemusíte obávat toho, že by se Vám v autě byla zima. Výhodu či nevýhodu lidí vidí ve zrychlení neboli akceleraci, motor musíte točit do vysokých otáček, aby dokázal to co naftoví v nízkých otáčkách. Pozitivní je, že tento tip auta Vás nebude stát tolik ve srovnání se vznětovými auty. Výhodou je tichý chod motoru a spálí většinou i nekvalitní palivo, což u nafty dělá velké problémy. Nevýhodou je však vyšší spotřeba, která se může točit od 6,5l a více na sto kilometrů. Další z nevýhod je slabý tah při nízkých otáčkách. Benzín bych určitě doporučil do měst a na cesty s menší vzdáleností. Pokud najezdíte ročně do patnácti tisíc kilometrů, je benzín tou správnou volbou.
motor pod kapotou

Ať už se rozhodnete pro nějaký s těchto dvou druhů motorů, vždy mějte na paměti, že auta potřebují i svojí pravidelnou údržbu a tu striktně dodržujte.