Výrobce Osram dodává na trh obrovský rozsah světelných zdrojů a mezi nimi i halogenové autožárovky. Zákazník si může mezi nimi zvolit libovolný typ, který jej nejlépe osloví – buď s důrazem na dlouhou životnost, nebo s lepšími světelnými vlastnostmi. Jedním z těch dobře renomovaných výrobků je produktová řada Cool Blue.

večerní dálniční provoz

Větší podíl modré barvy spektra

Někteří řidiči mohou být zklamáni tím, že nespatří modrý světelný paprsek, jak se snaží napovídat samotný název. Tento mýtus však vzniká neporozuměním skutečnému záměru výrobce nabídnout odlišnou alternativu vůči běžným halogenovým žárovkám. Modrá barva světla totiž není povolena pro běžný silniční provoz z několika důvodů – především kvůli oslňování protijedoucích vozidel a také velmi omezeným indexem podání barev (zkreslením osvětlených předmětů v jízdním pruhu).

Producent se tedy snažil upozornit na to, že dodává na trh žárovky, které vyzařují více modré spektrální složky bílého světla. Tím pádem se enormně zvýšila tzv. teplota chromatičnosti (barevná teplota světla). Většina běžných halogenových autožárovek vydává teplý odstín cca 3200 K, zatímco Osram Cool Blue H7 až 4200 K. Rozdíl v této hodnotě je propastný a projeví se hlavně při jízdě po setmění.

osvětlený Mercedes

Bezpečnější provoz a méně únavy

Osoba za volantem je méně unavená, lépe se soustředí na jízdu, snáze rozezná objekty na vozovce, rychleji reaguje na vzniklé situace a zaznamenává blížící se nebezpečí v podobě jedoucích cyklistů nebo přecházejících chodců. Bohužel jsou mezi námi stále nezodpovědní lidé, kteří přechází vozovku na nepřehledných místech v domnění, že je řidič přece musí včas vidět. Že to bývá katastrofální omyl, dokazují statistiky vážných dopravních nehod.

Ačkoli je „cool blue“ mimo jiné i lákavým reklamním sloganem, který nabízí zajímavé řešení pro odladění sportovního vzhledu jakéhokoli vozu, tím hlavním důvodem, proč je zájem o tyto špičkové značkové výrobky, je bezpečí v současném hustém a mnohdy nepřehledném automobilovém provozu.