Nádherný název této květiny může snadno svést každého k tomu, že místo květiny si pod tímto jménem Ančička představí spíše děvče. Ale to Vás musím vyvést z omylu, nejedná se o děvče, ale o nádherně kvetoucí květinu z rodu netýkavek, přesněji netýkavku Balzamínu.
květoucí rostlina

Tato květina se v Evropě pěstuje jako okrasná již od 16. století. U nás se vysazuje do okrasných zahrad i truhlíků jako jednoletá letnička kvetoucí od června do října. Nemá ráda chlad, proto ukončuje svou vegetaci s prvními mrazy. Před svým rozšířením do celého Světa se vyskytovala na indickém subkontinentu. Pro kvalitu růstu vyžaduje propustnou půdu, nepotřebuje příliš slunce, snese i stín. Co se týče velikosti, dorůstá výšky 30 – 60 centimetrů. Její květy jsou až pět centimetrů velké. Rozšiřuje se pouze semeny. Svými květy láká medonosný hmyz.
tmavé závěsy

A jak si z ní vytvořit krásně a dlouhou kvetoucí okna, které Vám bude závidět každá sousedka? Nejprve si vybereme místo, kam budeme chtít umístit nádobu s touto květinou. Jako další krok si uděláme příjemný výlet do některého z blízkých zahrádkářských obchůdků, kde si pořídíme nádobu pro výsev, ať už květináče či truhlíky, mističky pod ně na vodu, substrát pro výsev, hnojivo pro bohatší květy a samozřejmě nesmíme zapomenout na semínka Ančičky. Pro zpříjemnění výletu si můžeme zajít na kávu a něco dobrého na zub.

Po návratu domů vše vybalíme na místo, kde chceme učinit výsadbu. Ideální dobou pro výsadbu jsou měsíce březen a duben. Pod nádoby, do kterých budeme chtít dát substrát, dáme staré noviny, pro usnadnění si úklidu a můžeme začít. Do nádob nasypeme dostatečné množství substrátu, přibližně do tři čtvrtě výše nádoby, rovnoměrně rozmístíme semínka a zasypeme je ještě přibližně centimetrovou vrstvou substrátu. Takto připravenou nádobu umístíme na námi určené místo a pravidelně mírně zaléváme. Již brzy na nás vykouknou první výhonky, které se obalí listy a o něco později i květy. Hnojit stačí jednou za dva týdny hnojivem pro kvetoucí okrasné rostliny.

Hotovo máme raz dva a brzy se můžeme těšit na barvy a krásu květů, které má.